Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SkU25 18 juni 2019 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal
Debatt om förslag 2018/19:SkU21 28 maj 2019 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet
Debatt om förslag 2018/19:SkU18 15 maj 2019 Avskaffad särskild löneskatt för äldre
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund

med anledning av prop. 2018/19:32 Höjda och miljödifferentierade vägavgifter inom eurovinjettsamarbetet

Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:32 Höjda och miljödifferentierade vägavgifter inom eurovinjettsamarbetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en lämplig förfarandeordning för Skatteverket när det gäller


Utskottsberedning: 2018/19:SkU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2018/19:29 Riksrevisionens rapport om nedsatt moms på livsmedel

Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:29 Riksrevisionens rapport om nedsatt moms på livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning av fördelningspolitiska stödåtgärder som alternativ till den sänkta


Utskottsberedning: 2018/19:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2358 av David Lång m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraternas anslagsfördelning i statsbudgeten


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se