Erik Almqvist (SD)

Erik Almqvist (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2012-11-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2012-01-18 – 2012-11-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Märkning av skäktat kött

Motion 2012/13:MJ472 av Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ472 av Erik Almqvist SD Märkning av skäktat kött Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa lagstiftning om märkning av kött som är skäktat. Motivering Sverige har idag ett djurskydd


Utskottsberedning: 2012/13:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ472 av Erik Almqvist (SD) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:MJ472 av Erik Almqvist (SD) (pdf, 125 kB)

Forskning inom köttodling

Motion 2012/13:MJ471 av Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ471 av Erik Almqvist SD Forskning inom köttodling Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om riktade forskningsanslag för forskning inom köttodling. Motivering Att odla kött på konstgjord


Utskottsberedning: 2012/13:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ471 av Erik Almqvist (SD) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:MJ471 av Erik Almqvist (SD) (pdf, 127 kB)

Slopad riksdagsspärr

Motion 2012/13:K383 av Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:K383 av Erik Almqvist SD Slopad riksdagsspärr Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slopa spärren till riksdagen, valkretsindelningen samt minska riksdagens storlek. Motivering Sveriges


Utskottsberedning: 2013/14:KU18 2013/14:KU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:K383 av Erik Almqvist (SD) (doc, 55 kB) Motion 2012/13:K383 av Erik Almqvist (SD) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se