Erik Almqvist (SD)

Erik Almqvist (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2012-11-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2012-01-18 – 2012-11-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf12 av Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf12 av Erik Almqvist SD med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken SD303 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa jämställdhetsbonusen. Motivering I en undersökning gjord av


Utskottsberedning: 2011/12:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf12 av Erik Almqvist (SD) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:Sf12 av Erik Almqvist (SD) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2010/11:132 Förlängd tillgänglighetsperiod för krediten till Island

Motion 2010/11:SD302 av Johnny Skalin och Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:SD302 av Johnny Skalin och Erik Almqvist SD med anledning av prop. 2010/11:132 Förlängd tillgänglighetsperiod för krediten till Island SD302 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bilaterala låneavtal enbart ska

2011-05-10

Motion 2010/11:SD302 av Johnny Skalin och Erik Almqvist (SD) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till att värna den svenska


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB) Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 720 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se