Erik Almqvist (SD)

Erik Almqvist (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2012-11-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2012-01-18 – 2012-11-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:99 Vårändringsbudget för 2012

Motion 2011/12:Fi19 av Carina Herrstedt och Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi19 av Carina Herrstedt och Erik Almqvist SD med anledning av prop. 2011/12:99 Vårändringsbudget för 2012 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens yrkande 6 i proposition 2011/12:99 och avvecklar därmed inte Statens bostadskreditnämnd BKNMotivering


Utskottsberedning: 2011/12:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi19 av Carina Herrstedt och Erik Almqvist (SD) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:Fi19 av Carina Herrstedt och Erik Almqvist (SD) (pdf, 149 kB)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition SD350 1 Sammanfattning 1.1 Ansvar för Sverige Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 611 kB) Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 1072 kB)

med anledning av redog. 2011/12:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse om verksamheten under 2011

Motion 2011/12:U27 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U27 av Mattias Karlsson m.fl. SD med anledning av redog. 2011/12:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse om verksamheten under 2011 SD304 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inom ramen för det nordiska


Utskottsberedning: 2011/12:UU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U27 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (doc, 56 kB) Motion 2011/12:U27 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 176 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se