Erik Ezelius (S)

Erik Ezelius (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 72
Titel Yrkesofficer.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ezelius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Talmansersättare 2014-09-29 – 2015-10-11
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-10-12 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2023-05-15 – 2026-09-21
    • Ledig 2022-11-14 – 2023-05-14
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-11-13
    • Socialdemokraterna

    • Förste vice gruppledare 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Kvittningsperson 2017-03-14 – 2019-02-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ordförande 2022-06-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2022-06-10 – 2022-06-16
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-06-10
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-02-02
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-03-13
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2022-10-04 – 2022-10-19
    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2019-03-27 – 2022-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-06-10 – 2022-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Talmansersättare 14-18. Ledamot konstitutionsutskottet 18-19. Suppleant skatteutskottet 14-, kulturutskottet 14-18, EU-nämnden 16-19 och konstitutionsutskottet 19-. Ledamot riksdagsstyrelsen 19-, Valberedningen 19- och Ledamotsrådet 19-. Vice gruppledare Socialdemokraterna 19-.
  • Föräldrar

    Projektledaren Peter Ezelius och undersköterskan Lena Ezelius , f. Karlsson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rudbecksgymnasiet, Tidaholm slutår 02. Officersexamen, Försvarshögskolan 12.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, Tidaholm 05-06. Timanställd på ungdomskafé, Tidaholm 05-. Vitvaruförsäljare, Tidaholm 06-09. Plutonchef, Skaraborgs regemente, Skövde 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska public service-kommittén 17-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Ordförande, kommunfullmäktige 14-. Gruppledare, kommunfullmäktige 13-14. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 13-14. Ledamot, budgetberedningen 13-14. Ersättare, tekniska nämnden 04-06. Ersättare, social- och omvårdnadsnämnden 04-06. Nämndeman, Skaraborgs tingsrätt 06-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Tidaholms arbetarekommun 03-14. Distriktsordförande, SSU Skaraborg 05-08 och 12-14. Ledamot, Socialdemokraterna i Skaraborg 12-. Ordförande, Tidaholms arbetarekommun 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Statlig närvaro i kommunerna

Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. S Statlig närvaro i kommunerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av statlig närvaro i landets kommuner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler av landets kommuner saknar idag fast


Utskottsberedning: 2017/18:KU37
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2639 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Veteraner i internationella insatser

Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. S Veteraner i internationella insatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över vård och rehabilitering av de som skadas vid internationella militära insatser, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2719 av Erik Ezelius m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Förändring av andelstal för enskilda vägar

Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. S Förändring av andelstal för enskilda vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av hanteringen av ändring av andelstal för enskilda vägar och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2690 av Patrik Björck m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.