Erik Ottoson (M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-08 – 2021-01-31
    • Ordinarie 2015-01-20 – 2020-12-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 15-18, civilutskottet 17-18, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens valberedning 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Åke Ottoson och sekreteraren Karin Wallin.
  • Utbildning

    Sjödalsgymnasiet, Huddinge, slutår 09. Studier i statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet, ej avslutade.
  • Anställningar

    Truckförare, Academic Work 09-10. Projektsekreterare med ansvar för valet, Moderaterna i Huddinge kommun 10. Lagerarbetare/truckförare, Academic Work 11. Trafiklandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 12-14. Finanslandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 10-. Ersättare, grundskolenämnden, Huddinge 08 och 1:e vice ordförande 11-14. Ledamot, gymnasienämnden, Huddinge 09-10. 1:e vice ordförande, natur- och byggnadsnämnden, Huddinge 15-. Ledamot, jämställdhetsrådet, Huddinge kommun 09-10. Ledamot, mångfalds- och demokratiberedningen, Huddinge kommun 11-14. Vice ordförande, partistöds- och arvodeskommittén, Huddinge kommun 14-. Ordförande, kommunens valberedning, Huddinge 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Huddinge 07. Vice föreningsordförande, Huddinge MUF 07. Styrelseordförande, Huddinge MUF 07-13. Styrelseersättare, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 07. Styrelseledamot, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 08-13. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 11-. Styrelseledamot, MUF Stockholm 12-13. Föreningsordförande, Huddingemoderaternas kommunkrets 13-. Föreningsordförande, Friluftsföreningen Bofinken 14-. Styrelsesuppleant, Södertörns energi AB 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:125 Val och beslut i kommuner och regioner

Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:125 Val och beslut i kommuner och regioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att delegering till en automatiserad beslutsfunktion bör beslutas av kommunfullmäktige och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:KU36

Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4458 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Skydd mot obemannade luftfarkoster

Skriftlig fråga 2021/22:837 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2021/22:837 Skydd mot obemannade luftfarkoster av Erik Ottoson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I interpellation 2015/16:513 frågade jag regeringens företrädare vilka åtgärder man avser att vidta för att säkerställa att den svenska polisen har de verktyg de behöver för att avvärja hot från

Inlämnad: 2022-01-19 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:837 av Erik Ottoson (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten

Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget när det gäller grundlagsskyddet för vissa söktjänster i avsnitt 7 i propositionen. Motivering I propositionen


Utskottsberedning: 2021/22:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4331 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.