Erik Ottoson (M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-20 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 15-18, civilutskottet 17-18, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens valberedning 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Åke Ottoson och sekreteraren Karin Wallin.
  • Utbildning

    Sjödalsgymnasiet, Huddinge, slutår 09. Studier i statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet, ej avslutade.
  • Anställningar

    Truckförare, Academic Work 09-10. Projektsekreterare med ansvar för valet, Moderaterna i Huddinge kommun 10. Lagerarbetare/truckförare, Academic Work 11. Trafiklandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 12-14. Finanslandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 10-. Ersättare, grundskolenämnden, Huddinge 08 och 1:e vice ordförande 11-14. Ledamot, gymnasienämnden, Huddinge 09-10. 1:e vice ordförande, natur- och byggnadsnämnden, Huddinge 15-. Ledamot, jämställdhetsrådet, Huddinge kommun 09-10. Ledamot, mångfalds- och demokratiberedningen, Huddinge kommun 11-14. Vice ordförande, partistöds- och arvodeskommittén, Huddinge kommun 14-. Ordförande, kommunens valberedning, Huddinge 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Huddinge 07. Vice föreningsordförande, Huddinge MUF 07. Styrelseordförande, Huddinge MUF 07-13. Styrelseersättare, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 07. Styrelseledamot, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 08-13. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 11-. Styrelseledamot, MUF Stockholm 12-13. Föreningsordförande, Huddingemoderaternas kommunkrets 13-. Föreningsordförande, Friluftsföreningen Bofinken 14-. Styrelsesuppleant, Södertörns energi AB 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Missbruk av attefallsreglerna

Skriftlig fråga 2019/20:55 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2019/20:55 Missbruk av attefallsreglerna av Erik Ottoson M till Statsrådet Per Bolund MP De regler som går under namnet attefallsreglerna har bidragit till att fler bostäder har tillkommit ur redan befintliga områden till fördel för svensk bostadsmarknad. Människor som annars hade stått utan boende har nu fått en

Inlämnad: 2019-09-25 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:55 av Erik Ottoson (M) (pdf, 86 kB)

Takten i utbyggnaden av bredband

Skriftlig fråga 2019/20:23 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2019/20:23 Takten i utbyggnaden av bredband av Erik Ottoson M till Statsrådet Anders Ygeman S Det råder stor enighet i Sveriges riksdag om att utbyggt bredband i hela landet är mycket viktigt och att de bredbandsmål som har satts upp av regeringen måste genomföras. Alltjämt har i dag 16 procent av Sveriges befolkning

Inlämnad: 2019-09-17 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:23 av Erik Ottoson (M) (pdf, 85 kB)

Svensk rovdjursförvaltning

Skriftlig fråga 2018/19:100 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2018/19:100 Svensk rovdjursförvaltning av Erik Ottoson M till Statsrådet Jennie Nilsson S Att ha en fullgod inventering av våra svenska rovdjur är avgörande för en ändamålsenlig rovdjursförvaltning. Kunskapsläget i Sverige är relativt gott när det gäller våra stora rovdjur, men det kan bli ännu bättre och osäkerheterna

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:100 av Erik Ottoson (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se