Erik Ottoson (M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-08 – 2021-01-31
    • Ordinarie 2015-01-20 – 2020-12-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 15-18, civilutskottet 17-18, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens valberedning 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Åke Ottoson och sekreteraren Karin Wallin.
  • Utbildning

    Sjödalsgymnasiet, Huddinge, slutår 09. Studier i statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet, ej avslutade.
  • Anställningar

    Truckförare, Academic Work 09-10. Projektsekreterare med ansvar för valet, Moderaterna i Huddinge kommun 10. Lagerarbetare/truckförare, Academic Work 11. Trafiklandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 12-14. Finanslandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 10-. Ersättare, grundskolenämnden, Huddinge 08 och 1:e vice ordförande 11-14. Ledamot, gymnasienämnden, Huddinge 09-10. 1:e vice ordförande, natur- och byggnadsnämnden, Huddinge 15-. Ledamot, jämställdhetsrådet, Huddinge kommun 09-10. Ledamot, mångfalds- och demokratiberedningen, Huddinge kommun 11-14. Vice ordförande, partistöds- och arvodeskommittén, Huddinge kommun 14-. Ordförande, kommunens valberedning, Huddinge 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Huddinge 07. Vice föreningsordförande, Huddinge MUF 07. Styrelseordförande, Huddinge MUF 07-13. Styrelseersättare, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 07. Styrelseledamot, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 08-13. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 11-. Styrelseledamot, MUF Stockholm 12-13. Föreningsordförande, Huddingemoderaternas kommunkrets 13-. Föreningsordförande, Friluftsföreningen Bofinken 14-. Styrelsesuppleant, Södertörns energi AB 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tyngre lastbilar på våra vägar

Skriftlig fråga 2014/15:589 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2014/15:589 Tyngre lastbilar på våra vägar av Erik Ottoson M till Statsrådet Anna Johansson S För att förbättra konkurrenskraften i det svenska näringslivet, och därmed säkerställa fortsatt tillväxt på landsbygden och möjlighet till fler jobb, är det en viktig åtgärd att tillåta tyngre fordon om 72 ton på våra vägar.

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:589 av Erik Ottoson (M) (pdf, 67 kB)

Den kommande postutredningen

Skriftlig fråga 2014/15:588 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2014/15:588 Den kommande postutredningen av Erik Ottoson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Jag har tidigare ställt frågor till statsrådet med anledning av den i regeringens budgetproposition aviserade postutredningen. Jag fick då svar som innebar att man inom kort skulle presentera direktiven till en sådan utredning.

Inlämnad: 2015-05-28 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:588 av Erik Ottoson (M) (pdf, 67 kB)

Avskaffande av roamingavgifter inom EU

Skriftlig fråga 2014/15:489 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2014/15:489 Avskaffande av roamingavgifter inom EU av Erik Ottoson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Under en längre period har frågan om att avskaffa extraavgifter så kallade roamingavgifter för att använda mobiler i andra EU-länder varit aktuell. Det skulle kraftigt underlätta för personer som reser inom EU ifall

Inlämnad: 2015-05-04 Besvarare: Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:489 av Erik Ottoson (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se