Erik Ottoson (M)

Erik Ottoson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Titel Landstingsrådssekreterare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post erik.ottoson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-08 – 2021-01-31
    • Ordinarie 2015-01-20 – 2020-12-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-05-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 15-18, civilutskottet 17-18, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagens valberedning 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Åke Ottoson och sekreteraren Karin Wallin.
  • Utbildning

    Sjödalsgymnasiet, Huddinge, slutår 09. Studier i statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet, ej avslutade.
  • Anställningar

    Truckförare, Academic Work 09-10. Projektsekreterare med ansvar för valet, Moderaterna i Huddinge kommun 10. Lagerarbetare/truckförare, Academic Work 11. Trafiklandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 12-14. Finanslandstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 10-. Ersättare, grundskolenämnden, Huddinge 08 och 1:e vice ordförande 11-14. Ledamot, gymnasienämnden, Huddinge 09-10. 1:e vice ordförande, natur- och byggnadsnämnden, Huddinge 15-. Ledamot, jämställdhetsrådet, Huddinge kommun 09-10. Ledamot, mångfalds- och demokratiberedningen, Huddinge kommun 11-14. Vice ordförande, partistöds- och arvodeskommittén, Huddinge kommun 14-. Ordförande, kommunens valberedning, Huddinge 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Huddinge 07. Vice föreningsordförande, Huddinge MUF 07. Styrelseordförande, Huddinge MUF 07-13. Styrelseersättare, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 07. Styrelseledamot, Huddingemoderaternas kretsstyrelse 08-13. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 11-. Styrelseledamot, MUF Stockholm 12-13. Föreningsordförande, Huddingemoderaternas kommunkrets 13-. Föreningsordförande, Friluftsföreningen Bofinken 14-. Styrelsesuppleant, Södertörns energi AB 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ursprungsmärkning av olja

Skriftlig fråga 2016/17:1514 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2016/17:1514 Ursprungsmärkning av olja av Erik Ottoson M till Statsrådet Ann Linde S Enligt uppgifter från Sveriges Radio har ett svenskägt företag under en längre tid handlat med oljeprodukter som har sitt ursprung i Ryssland men som i efterhand har märkts om i Vitryssland i syfte att undvika att betala exportskatt.

Inlämnad: 2017-06-01 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1514 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Den EU-rättsliga dataskyddsregleringen och åtelkameror

Skriftlig fråga 2016/17:1253 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2016/17:1253 Den EU-rättsliga dataskyddsregleringen och åtelkameror av Erik Ottoson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den EU-rättsliga dataskyddsregelring som börjar tillämpas i maj 2018 innebär en större harmonisering av reglerna för personuppgiftsbehandling inom EU, särskilt för den privata

Inlämnad: 2017-04-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1253 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Veterandagen som allmän flaggdag

Skriftlig fråga 2016/17:1083 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2016/17:1083 Veterandagen som allmän flaggdag av Erik Ottoson M till Försvarsminister Peter Hultqvist S I Sverige har vi varit förskonade från krig under en mycket lång följd av år. Detta har sannolikt varit en bidragande faktor till att vi inte har en lång tradition av att hedra våra veteraner som återvänt från

Inlämnad: 2017-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1083 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se