Erik Slottner (KD)

Erik Slottner (KD)

Tidigare ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-02-05 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) 8 juni 2018 Påföljder för unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) 8 juni 2018 Påföljder för unga kriminella
Frågestund 7 juni 2018 Frågestund

Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:1443 Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I rapporten Kopplingar mellan arbetslöshetskassor och närliggande organisationer 2018:2 från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har arbetslöshetskassornas

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD) (pdf, 130 kB)

Regionala arbetsmiljöombud

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:990 Regionala arbetsmiljöombud av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S En god arbetsmiljö är en lagstadgad ambition som de flesta företag arbetar väl för att uppnå. Arbetsgivaren bär ett långtgående arbetsmiljöansvar för att främja en hållbar arbetsmiljö fri från

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:990 av Erik Slottner (KD) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se