Erik Slottner (KD)

Erik Slottner (KD)

Tidigare ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-02-05 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) 8 juni 2018 Påföljder för unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) 8 juni 2018 Påföljder för unga kriminella
Frågestund 7 juni 2018 Frågestund

Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:539 Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer av Erik Slottner KD till Statsrådet Lena Hallengren S Både svensk och internationell forskning visar att grovt och upprepat våld i heterosexuella parrelationer i de flesta fall handlar om mäns våld mot kvinnor. Samtidigt

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-01 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

Påföljder för unga lagöverträdare

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:479 Påföljder för unga lagöverträdare av Ellen Juntti M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Moderaterna vill se skärpta påföljder för unga lagöverträdare. Därför har vi föreslagit en ny ungdomspåföljd, ungdomsövervakning med fotboja, för unga mellan 15 och 17 år. Påföljden ska

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga lagöverträdare

Påföljder för unga kriminella

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:442 Påföljder för unga kriminella av Erik Slottner KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Unga förbrytare utgör ett växande problem gentemot sitt omgivande samhälle. De utnyttjas också av etablerade kriminella som utförare av kriminella handlingar då eventuella påföljder drabbar

Inlämnad: 2018-03-20 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga kriminella

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se