Erik Slottner (KD)

Erik Slottner (KD)

Tidigare ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-02-05 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) 8 juni 2018 Påföljder för unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) 8 juni 2018 Påföljder för unga kriminella
Frågestund 7 juni 2018 Frågestund

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:214 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen.


Utskottsberedning: 2017/18:AU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4134 av Jessica Polfjärd m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se