Erik Ullenhag (L)

Erik Ullenhag (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.kand.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-08-25

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2016-08-25
    • Ledig 2013-01-22 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2015-11-24 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-08-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 09-10 och 13-16. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04, socialutskottet 04-06 och finansutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 09-10 och EU-nämnden 14-16. Ledamot krigsdelegationen 02-06. Gruppledare 14-16. Partirepresentant riksdagsstyrelsen 14-16. Statsråd (integrationsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.dr, chefredaktören Jörgen Ullenhag och professorn Kersti Ullenhag, f. Sågvall.
  • Utbildning

    Universitetsstudier, statskunskap 93. Jur.kand., Uppsala universitet 98 (inkl. studier vid Minnesota Law School). Utrikesdepartementets diplomatprogram 02.
  • Anställningar

    Tingsnotarie, Linköpings tingsrätt 99-01. Departementssekreterare, Utrikesdepartementet, enheten för migrations- och asylpolitik 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, utredningen om arbetstid, semester och betald ledighet 01. Ledamot, kommittén för översyn av utlänningslagstiftningen 04. Ledamot, Socialförsäkringsutredningen 10. Ledamot, kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 94-02. Ledamot, skolstyrelsen, Uppsala 91-95. Ledamot, nämnden för frivillig utbildning 95-97 och tekniska beställarnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Uppsala län 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Liberala ungdomsförbundet 97-99. Ledamot, partistyrelsen, Folkpartiet 99. Jusekombud, Linköpings tingsrätt 99-01. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Uppsala 02-06. Partisekreterare, Folkpartiet 06-10 och 2:e vice ordförande 10-. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Stockholm 11-15.
  • Litteratur

    Trygghet i den egna kulturen ger trygghet i det nya landet (97), Barsebäckavvecklingen och Europakonventionen (98), Myten om det liberala Sverige och Om liberal humanism (99, tillsammans med Andreas Bergh).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:348 av Erik Ullenhag (L) 9 februari 2016 Ökade kostnader för slopande av bortre parentesen
Interpellationsdebatt 2014/15:353 av Erik Ullenhag (FP) 24 mars 2015 Utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden
Interpellationsdebatt 2014/15:324 av Erik Ullenhag (FP) 13 mars 2015 Regeringens beslut att avbryta flytten av DO till Rinkeby/Tensta
Interpellationsdebatt 2014/15:55 av Erik Ullenhag (FP) 18 november 2014 Konsekvenser att höja skatten för äldre som jobbar

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi19 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 8 2 Förslag till riksdagsbeslut 9 3 Motivering 9 3.1 Förändrat mål för minskning av långvarig ohälsa 11 3.2 Ett hot mot hela välfärdssystemet 12


Utskottsberedning: 2002/03:FiU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Sammanfattning 4 4 Inledning 5 4.1 Kristecknen blir fler 5 5 Sverige i en globaliserad värld 9 6 De


Utskottsberedning: 2002/03:FiU19 2002/03:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av prop. 2002/03:73 Höjd åldersgräns för tandläkares och tandhygienisters rätt till offentlig ersättning

Motion 2002/03:So50 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:So50 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:73 Höjd åldersgräns för tandläkares och tandhygienisters rätt till offentlig ersättning 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om lag om ändring i lagen om allmän försäkring enligt bilaga 1. Riksdagen beslutar om lag om


Utskottsberedning: 2002/03:SoU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.