Esabelle Dingizian (MP)

Esabelle Dingizian (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-03-19
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-01-22 – 2008-05-16
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-12-02 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- och 3:e vice talman 14-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 14-15, justitieutskottet 08, försvarsutskottet 10-12 och utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 14- och styrelsen för stiftelsen riksbankens jubileumsfond 14-. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och 11-14 och Riksbanksfullmäktige 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Krikor Dingizian och Alice Dingizian.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, beklädnadsteknisk linje, Malmö, slutår 81. Barnskötarutbildning (kommunal vuxenutbildning), Botkyrka, slutår 91. 2-årig vårdlinje (kommunal vuxenutbildning), Stockholm, slutår 91. Etnologi m.m., Södertörns högskola 00-02. Studier vid Lärarhögskolan i Stockholm.
  • Anställningar

    Affärschefsaspirant, AB Lindex 82-86. Barnskötare, Botkyrka kommun 89-99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 05-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 02-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet 02-06.
  • Bostadsort

    Tullinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering

Motion 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2013/14:159 Bättre information och tydligare ansvar vid mineralprospektering MP040 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett kommunalt veto mot prospektering. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2013/14:35 Riksrevisionens rapport om ungdomars väg till arbete

Motion 2013/14:A5 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:A5 av Esabelle Dingizian m.fl. MP med anledning av skr. 2013/14:35 Riksrevisionens rapport om ungdomars väg till arbete MP014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa konkreta förbättringar för att möjliggöra


Utskottsberedning: 2013/14:AU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A5 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (doc, 58 kB)

Utbildning om funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2013/14:67 av Dingizian, Esabelle (MP)

den 21 oktober Fråga 2013/14:67 Utbildning om funktionsnedsättning av Esabelle Dingizian MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Regeringen har i sin strategi för genomförande av funktionshinderspolitiken belyst behoven av att inom skola och förskola öka kunskaperna om funktionsnedsättningar och om de konsekvenser

Inlämnad: 2013-10-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se