Esabelle Dingizian (MP)

Esabelle Dingizian (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-03-19
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-01-22 – 2008-05-16
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-12-02 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- och 3:e vice talman 14-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 14-15, justitieutskottet 08, försvarsutskottet 10-12 och utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 14- och styrelsen för stiftelsen riksbankens jubileumsfond 14-. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och 11-14 och Riksbanksfullmäktige 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Krikor Dingizian och Alice Dingizian.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, beklädnadsteknisk linje, Malmö, slutår 81. Barnskötarutbildning (kommunal vuxenutbildning), Botkyrka, slutår 91. 2-årig vårdlinje (kommunal vuxenutbildning), Stockholm, slutår 91. Etnologi m.m., Södertörns högskola 00-02. Studier vid Lärarhögskolan i Stockholm.
  • Anställningar

    Affärschefsaspirant, AB Lindex 82-86. Barnskötare, Botkyrka kommun 89-99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 05-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 02-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet 02-06.
  • Bostadsort

    Tullinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 mp056 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Utgiftsområde Anslag Avvikelse


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition 1 1 Sammanfattning Miljöpartiet de gröna presenterar i årets motion med anledning av den ekonomiska vårpropositionen riktlinjer för en ekologiskt långsiktigt hållbar ekonomisk politik.


Utskottsberedning: 2007/08:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 329 kB)

med anledning av prop. 2007/08:93 Jämställdhetsbonus – familjepolitisk reform

Motion 2007/08:Sf18 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf18 av Gunvor G Ericson m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:93 Jämställdhetsbonus familjepolitisk reform Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2007/08:93. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2007/08:SfU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:Sf18 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se