Esabelle Dingizian (MP)

Esabelle Dingizian (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-03-19
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-01-22 – 2008-05-16
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-12-02 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- och 3:e vice talman 14-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 14-15, justitieutskottet 08, försvarsutskottet 10-12 och utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 11-14. Ledamot valberedningen 14- och styrelsen för stiftelsen riksbankens jubileumsfond 14-. Suppleant riksdagens valberedning 06-10 och 11-14 och Riksbanksfullmäktige 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Krikor Dingizian och Alice Dingizian.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, beklädnadsteknisk linje, Malmö, slutår 81. Barnskötarutbildning (kommunal vuxenutbildning), Botkyrka, slutår 91. 2-årig vårdlinje (kommunal vuxenutbildning), Stockholm, slutår 91. Etnologi m.m., Södertörns högskola 00-02. Studier vid Lärarhögskolan i Stockholm.
  • Anställningar

    Affärschefsaspirant, AB Lindex 82-86. Barnskötare, Botkyrka kommun 89-99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 05-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 02-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet 02-06.
  • Bostadsort

    Tullinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:195 Utveckling för oberoende och kvalitet – Radio och tv i allmänhetens tjänst 2010–2013

Motion 2008/09:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:195 Utveckling för oberoende och kvalitet Radio och tv i allmänhetens tjänst 20102013 s25003 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Lag om ändring i lagen om finansiering av radio och tv i allmänhetens


Utskottsberedning: 2009/10:KrU3
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Kr6 av Leif Pagrotsky m.fl. (s, v, mp) (doc, 78 kB)

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition mp053 1 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Grön omställning är en väg ut ur krisen 4 3 Dystra konjunkturutsikter men med några ljus i tunneln 5 3.1 Omvärlden 5 3.2 Sverige 6


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 435 kB)

med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget mp054 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Enhet tusental kronor Utgiftsområde


Utskottsberedning: 2008/09:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2008/09:Fi22 av Peter Eriksson m.fl. (mp) (doc, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se