Eva Lindh (S)

Eva Lindh (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 119
Titel Socionom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eva.lindh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ersättare 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2020-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15, 16-17 och 18- (ersättare 150901-151231, 160418-170101 och 170227-170630). Extra suppleant civilutskottet 15, socialförsäkringsutskottet 16-17 och civilutskottet 17. Suppleant finansutskottet 18-, socialutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Ulf Lindh och vårdbiträdet Rose-Marie Lindh.
  • Utbildning

    Socionomutbildning, Göteborgs universitet 91-95.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Kinda kommun 95. Fältsekreterare, Finspångs kommun 95-00. Socialsekreterare, Norrköpings kommun 00-02. Skolkurator, Linköpings kommun 02-08. Skolkurator, Norrköpings kommun 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig (ersättare), Linköping 18-. Kommunalråd, Linköpings kommun 10-16. Vice ordförande, bildningsnämnden, Linköpings kommun 06-10. Vice ordförande, omsorgsnämnden 10-14. Ordförande, äldrenämnden 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. S Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör se över möjligheten att satsa en större andel av biståndet på


Utskottsberedning: 2020/21:UU2

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Regler mot skrubbning

Motion 2020/21:2496 av Eva Lindh (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2496 av Eva Lindh S Regler mot skrubbning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om regler mot skrubbning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hårdare regler har införts för hur mycket avgaser ett fartyg får släppa ut. Gränsen för


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2496 av Eva Lindh (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2496 av Eva Lindh (S) (pdf, 67 kB)

Förbättrad säkerhet vid framförande av vattenskoter

Motion 2020/21:2452 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2452 av Teresa Carvalho m.fl. S Förbättrad säkerhet vid framförande av vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett förarbevis för vattenskoter och tillkännager detta för regeringen. Motivering I sommar har


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2452 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2452 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se