Eva Sonidsson (S)

Eva Sonidsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Konsumentvägledare.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2007-12-06 – 2008-10-16
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 08-10 och 14-, försvarsutskottet 10-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11. Suppleant civilutskottet 06-08, försvarsutskottet 07-08 och 12-14, kulturutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagsstyrelsen 14-. Ledamot Socialdemokraternas arbetsutskott och gruppstyrelse 10-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren Nils Öberg och skofabriksarbeterskan Lilly Öberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, kontor- och distributionslinje, Kramfors 73-75. Ekonomistudier, komvux 88-89. Vårdutbildning (kompletteringskurs) 90-91.
  • Anställningar

    Docksta skofabrik 76-86, Kramfors kommun 86-88 och 92-, Konsum Västernorrland 89-90 och Västernorrlands landsting 91-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 97-98 och 02- och vice ordförande 10-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-92, ersättare 86-88, utbildningsnämnden 92-95, vice ordförande 95-97 och ordförande 97-98, utvecklingsrådet 99-02, personalutskottet 03-06. Ordförande, barn-, kultur- och utbildningsnämnden 96-06. Ersättare, Krambo Bostad AB 03-07, Kramfors kommunhus 03-07 och Kramfors Industri AB 03-07.
  • Bostadsort

    Docksta

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tågförbindelser till Kramfors

Skriftlig fråga 2011/12:620 av Sonidsson, Eva (S)

den 1 juni Fråga 2011/12:620 Tågförbindelser till Kramfors av Eva Sonidsson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M I augusti för två år sedan invigdes Botniabanan och ett nytt resecentrum i Kramfors. Förväntningarna var stora hos resenärer, kommunen och näringslivet. Äntligen skulle kommunikationerna förbättras

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Kustbevakningens rättsliga befogenheter

Interpellation 2011/12:376 av Sonidsson, Eva (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:376 Kustbevakningens rättsliga befogenheter av Eva Sonidsson S till försvarsminister Karin Enström M I utredningen Kustbevakningens rättsliga befogenheter, SOU 2008:55, föreslogs en samlad och enhetlig reglering av Kustbevakningens befogenheter som omfattar brottsbekämpning, ordningshållning

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Karin Enström (M)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition S13002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 A Kunskap och arbete bygger Sverige 3 En politik för fler jobb och växande företag sammanfattning 4 B Det ekonomiska läget 7


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi18 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 726 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se