Eva Sonidsson (S)

Eva Sonidsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Konsumentvägledare.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2007-12-06 – 2008-10-16
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 08-10 och 14-, försvarsutskottet 10-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11. Suppleant civilutskottet 06-08, försvarsutskottet 07-08 och 12-14, kulturutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagsstyrelsen 14-. Ledamot Socialdemokraternas arbetsutskott och gruppstyrelse 10-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren Nils Öberg och skofabriksarbeterskan Lilly Öberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, kontor- och distributionslinje, Kramfors 73-75. Ekonomistudier, komvux 88-89. Vårdutbildning (kompletteringskurs) 90-91.
  • Anställningar

    Docksta skofabrik 76-86, Kramfors kommun 86-88 och 92-, Konsum Västernorrland 89-90 och Västernorrlands landsting 91-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 97-98 och 02- och vice ordförande 10-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-92, ersättare 86-88, utbildningsnämnden 92-95, vice ordförande 95-97 och ordförande 97-98, utvecklingsrådet 99-02, personalutskottet 03-06. Ordförande, barn-, kultur- och utbildningsnämnden 96-06. Ersättare, Krambo Bostad AB 03-07, Kramfors kommunhus 03-07 och Kramfors Industri AB 03-07.
  • Bostadsort

    Docksta

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Landsbygdsprogrammet

Skriftlig fråga 2012/13:538 av Sonidsson, Eva (S)

den 23 maj Fråga 2012/13:538 Landsbygdsprogrammet av Eva Sonidsson S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Allt fler svenska bönder har svårt med lönsamheten i sin verksamhet, vilket leder till att gårdar läggs ned och våra öppna landskap växer igen. Samtidigt importeras mer än hälften av den mat vi äter i

Inlämnad: 2013-05-23 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition S13006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Framtidskontraktet 3 Ekonomiska läget 7 Världsekonomin drar Sverige ur lågkonjunkturen 8 Ljusare utsikter för Sverige 15 men


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 428 kB)

Utbyggnad av bredband i Sollefteå

Skriftlig fråga 2012/13:459 av Sonidsson, Eva (S)

den 23 april Fråga 2012/13:459 Utbyggnad av bredband i Sollefteå av Eva Sonidsson S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Sollefteå kommun har stora planer för att bygga ut bredband via fiberteknik på landsbygden i kommunen. Detta är angeläget både för att öka tillväxten i kommunen och för att invånarna ska ha tillgång

Inlämnad: 2013-04-23 Besvarare: Annie Lööf (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se