Ewa Pihl Krabbe (S)

Ewa Pihl Krabbe (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ewa.pihl.krabbe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Kultur och idrott
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Kultur och idrott

Dokument:

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. S Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 38
Utskottsberedning: KU SfU 2022/23:KrU1 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 104 kB) Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Förbud mot vinster i välfärden

Motion 2022/23:1564 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1564 av Niklas Karlsson m.fl. S Förbud mot vinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att skattepengar avsedda för välfärd ska gå till välfärd, inte privata vinster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:FiU26

Motion 2022/23:1564 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:1564 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Destinationsutveckling av östra Skåne

Motion 2022/23:1487 av Adrian Magnusson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1487 av Adrian Magnusson m.fl. S Destinationsutveckling av östra Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om destinationsutveckling av östra Skåne och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skåne är en region med stor potential. Stora

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: NU

Motion 2022/23:1487 av Adrian Magnusson m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1487 av Adrian Magnusson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.