Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Plastpåseskattens effektivitet

Interpellation 2020/21:462 av Eric Westroth (SD)

Interpellation 2020/21:462 Plastpåseskattens effektivitet av Eric Westroth SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har anpassat sin politik på området punktskatter för miljövänliga syften utifrån gällande ambitioner på EU-nivå. Den uppställda målsättningen gäller att vi i Europa ska konsumera 40 plastpåsar

Inlämnad: 2021-02-11 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:462 av Eric Westroth (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskattens effektivitet

Konkurrenskraften för höginblandade och rena biodrivmedel

Interpellation 2020/21:461 av Camilla Brodin (KD)

Interpellation 2020/21:461 Konkurrenskraften för höginblandade och rena biodrivmedel av Camilla Brodin KD till Finansminister Magdalena Andersson S Höginblandade och rena biodrivmedel HVO100, E85, ED95, B100, RME med flera är fossilfria bränslen som kraftigt sänker koldioxidutsläppen och är därför viktiga redskap i arbetet

Inlämnad: 2021-02-11 Svarsdatum: 2021-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:461 av Camilla Brodin (KD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurrenskraften för höginblandade och rena biodrivmedel

Hållbara finanser och stabila skattebaser

Interpellation 2020/21:458 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2020/21:458 Hållbara finanser och stabila skattebaser av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är uppenbart att det finns ett inbyggt problem med hela idén med grön skatteväxling. Själva idén med miljöskatter är att de ska leda till att skattebasen minskar. Som Klas Eklund beskriver

Inlämnad: 2021-02-11 Svarsdatum: 2021-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:458 av Niklas Wykman (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hållbara finanser och stabila skattebaser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se