Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Brister i det nya omställningsstödet

Interpellation 2020/21:630 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2020/21:630 Brister i det nya omställningsstödet av Alexander Christiansson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Under pandemin har många företag hamnat i en extremt svår situation som allt oftare leder till obestånd och i förlängningen konkurs. När stöden dröjt har de besparingar som funnits försvunnit

Inlämnad: 2021-04-07 Svarsdatum: 2021-05-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:630 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brister i det nya omställningsstödet

Förslaget om nya förmånsregler för tjänstebilar

Interpellation 2020/21:603 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2020/21:603 Förslaget om nya förmånsregler för tjänstebilar av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen föreslår en ändring av förmånsvärdet på bilar. För en person som har ett behov av tjänstebil i sitt arbete innebär ett förhöjt förmånsvärde på en bil i prisklassen 350 000

Inlämnad: 2021-03-26 Svarsdatum: 2021-05-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:603 av Thomas Morell (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förslaget om nya förmånsregler för tjänstebilar

Grön skatteväxling

Interpellation 2020/21:594 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2020/21:594 Grön skatteväxling av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Enligt januariöverenskommelsen ska en grön skatteväxling genomföras. Många av de hittills införda gröna skatterna kommer till ett högt pris för hushåll och företag. Miljönyttan med flera av skatterna förväntas vara

Inlämnad: 2021-03-23 Svarsdatum: 2021-05-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:594 av Helena Bouveng (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Grön skatteväxling

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se