Fredrik Ahlstedt (M)

Fredrik Ahlstedt (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 146
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post fredrik.ahlstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Jessika Roswall
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-29 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar

Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. M Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att eleverna eller deras vårdnadshavare bör få bekosta den individuella utrustning eller liknande som

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 2
Utskottsberedning: UbU

Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Det industriella trålfisket i Östersjön

Motion 2022/23:777 av Kjell Jansson och Fredrik Ahlstedt (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:777 av Kjell Jansson och Fredrik Ahlstedt båda M Det industriella trålfisket i Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att stoppa det industriella trålfisket i Östersjön och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:777 av Kjell Jansson och Fredrik Ahlstedt (båda M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:777 av Kjell Jansson och Fredrik Ahlstedt (båda M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.