Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 15-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Skolverket 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Sverige behöver en ny reformagenda 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Långsam internationell återhämtning 2.2 Stora strukturella obalanser


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 553 kB) Motion 2015/16:3404 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 810 kB)

med anledning av prop. 2015/16:131 Styrelser för universitet och högskolor – ledamöternas tillsättning och ansvar

Motion 2015/16:3378 av Annika Eclund m.fl. (KD, C, L)

Motion till riksdagen 2015/16:3378 av Annika Eclund m.fl. KD, C, L med anledning av prop. 2015/16:131 Styrelser för universitet och högskolor ledamöternas tillsättning och ansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den nomineringsperson som bör ha god kännedom om


Utskottsberedning: 2015/16:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3378 av Annika Eclund m.fl. (KD, C, L) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3378 av Annika Eclund m.fl. (KD, C, L) (pdf, 69 kB)

med anledning av skr. 2015/16:76 Kvalitetssäkring av högre utbildning

Motion 2015/16:3310 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3310 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av skr. 2015/16:76 Kvalitetssäkring av högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det nya kvalitetssäkringssystemet ska utvärderas och följas upp tre år efter införandet


Utskottsberedning: 2015/16:UbU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 bifall,

Motion 2015/16:3310 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3310 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.