Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Fredrik Christensson (C)

Fredrik Christensson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Försäkringssäljare.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864221
E-post fredrik.christensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-18 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 15-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Christensson och företagaren Maria Christensson, f. Sönnergren.
  • Utbildning

    Pro Civitas gymnasieskola, Växjö, slutår 09.
  • Anställningar

    Försäkringssäljare Lantbruk, Länsförsäkringar Göteborg & Bohuslän 09-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Skolverket 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Ersättare, kommunstyrelsen, Lysekil 12-14. Ordförande, Miljömålsberedningen 12-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet Lysekil 10-15 och styrelseledamot, Centerpartiet Bohuslän 11-15. Ordförande, Centerpartiet Fyrbodal 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:UbU17 24 februari 2022 Gymnasieskolan

Dokument:

Lärarlönelyftet

Skriftlig fråga 2021/22:1575 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2021/22:1575 Lärarlönelyftet av Fredrik Christensson C till Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom S Minskningen av Lärarlönelyftet från år 2023 med 1 miljard har skapat stor oro, med rätta, bland huvudmännen. Skolverket presenterade information om förändringen den 29 april, men denna gav fler frågor än svar. Medlen

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1575 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1. Innehållsförteckning1 2. Sammanfattning  2  Förslag till riksdagsbeslut6 3. Centerpartiets inriktning för den ekonomiska politiken6 Konjunkturläget går ur pandemi in i säkerhetspolitisk


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 616 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.