Fredrik Kärrholm (M)

Fredrik Kärrholm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post fredrik.karrholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2022/23:1406 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1406 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 13
Utskottsberedning: NU SfU SkU SoU UbU 2022/23:CU12 2022/23:CU13 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1406 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1406 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Översyn av Brottsförebyggande rådets verksamhet

Motion 2022/23:99 av Fredrik Kärrholm (M)

Motion till riksdagen 2022/23:99 av Fredrik Kärrholm M Översyn av Brottsförebyggande rådets verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av Brottsförebyggande rådets verksamhet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brottsförebyggande

Inlämnad: 2022-11-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:JuU1

Motion 2022/23:99 av Fredrik Kärrholm (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:99 av Fredrik Kärrholm (M) (pdf, 71 kB)

Skärpta straff för hotfulla och kränkande beteenden i rättssalen

Motion 2022/23:98 av Fredrik Kärrholm (M)

Motion till riksdagen 2022/23:98 av Fredrik Kärrholm M Skärpta straff för hotfulla och kränkande beteenden i rättssalen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av påföljd för rättegångsförseelse och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den grundläggande

Inlämnad: 2022-11-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: JuU

Motion 2022/23:98 av Fredrik Kärrholm (M) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:98 av Fredrik Kärrholm (M) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.