Fredrik Lindahl (SD)

Fredrik Lindahl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Väktare/Skyddsvakt.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864024
E-post fredrik.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 18-.
  • Föräldrar

    Vaktmästaren Stefan Lindahl och vd-sekreteraren Lotta Lindahl, f. Larsson.
  • Utbildning

    Teknikprogrammet, Täby, slutår 06.
  • Anställningar

    Väktare/Skyddsvakt, 07-14. Kanslichef, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vallentuna 10-. Regionfullmäktig, Stockholms län 18- och ersättare landstingsfullmäktige 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommunföreningsordförande, Sverigedemokraterna Vallentuna, 10-. Distriktsledamot, Sverigedemokraterna Stockholms län, 12-18. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län, 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KU12 10 juni 2020 Valfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) 6 mars 2020 Valsedelssystemet
Debatt om förslag 2019/20:KU6 19 februari 2020 Riksrevisionens ledningsstruktur
Ungdomens riksdag 3 februari 2020 Ungdomens riksdag – Frågestund

med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag

Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om innehållskrav för streamingtjänster och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3634 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Förkomna pass

Skriftlig fråga 2019/20:1473 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:1473 Förkomna pass av Fredrik Lindahl SD till Statsrådet Mikael Damberg S År 2016 började den då nya lagen om att det både skulle bli dyrare och betydligt mer omständligt att tappa bort sitt pass att gälla. Det infördes även krav på att man endast fick kvittera ut tre pass under en period på fem år. Dåvarande

Inlämnad: 2020-06-02 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1473 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2019/20:141 Riksrevisionens rapport om valförfarandet

Motion 2019/20:3580 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3580 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:141 Riksrevisionens rapport om valförfarandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett system med gemensamma valsedlar och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:KU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3580 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3580 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se