Fredrik Lindahl (SD)

Fredrik Lindahl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Väktare/Skyddsvakt.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864024
E-post fredrik.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 18-.
  • Föräldrar

    Vaktmästaren Stefan Lindahl och vd-sekreteraren Lotta Lindahl, f. Larsson.
  • Utbildning

    Teknikprogrammet, Täby, slutår 06.
  • Anställningar

    Väktare/Skyddsvakt, 07-14. Kanslichef, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vallentuna 10-. Regionfullmäktig, Stockholms län 18- och ersättare landstingsfullmäktige 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommunföreningsordförande, Sverigedemokraterna Vallentuna, 10-. Distriktsledamot, Sverigedemokraterna Stockholms län, 12-18. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län, 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:KU10 7 december 2020 Granskningsbetänkande hösten 2020
Debatt om förslag 2019/20:KU12 10 juni 2020 Valfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) 6 mars 2020 Valsedelssystemet

Upphovsrätt och krav

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:876 Upphovsrätt och krav av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Kravbrev avseende påstådda brott mot upphovsrättslagen är ett nytt fenomen i Sverige. Förfarandet upplevs som befallande där en advokatbyrå exempelvis kan erbjuda förlikning på 7000 kr med antydan att

Inlämnad: 2019-08-07 Svarsdatum: 2019-08-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:876 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en förnyad översyn av samtjänstlagen


Utskottsberedning: 2018/19:KU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. De politiska partierna, allmänna val och regeringen Anslaget Stöd till politiska partier


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se