Fredrik Lindahl (SD)

Fredrik Lindahl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Väktare/Skyddsvakt.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864024
E-post fredrik.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 18-.
  • Föräldrar

    Vaktmästaren Stefan Lindahl och vd-sekreteraren Lotta Lindahl, f. Larsson.
  • Utbildning

    Teknikprogrammet, Täby, slutår 06.
  • Anställningar

    Väktare/Skyddsvakt, 07-14. Kanslichef, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vallentuna 10-. Regionfullmäktig, Stockholms län 18- och ersättare landstingsfullmäktige 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommunföreningsordförande, Sverigedemokraterna Vallentuna, 10-. Distriktsledamot, Sverigedemokraterna Stockholms län, 12-18. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Stockholms län, 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU21 17 juni 2019 Behandlingen av riksdagens skrivelser
Debatt om förslag 2018/19:KU20 17 juni 2019 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2018/19:KU28 15 maj 2019 Offentlig förvaltning
Debatt om förslag 2018/19:KU25 24 april 2019 Valfrågor

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Den svenska myndighetstraditionen är mycket gammal och har länge


Utskottsberedning: 2020/21:KU1

Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:3115 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Grundlag

Motion 2020/21:797 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:797 av Matheus Enholm m.fl. SD Grundlag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny programskrivning i grundlagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reversera sentida grundlagsrevisioners


Utskottsberedning: KU 2020/21:JuU24

Motion 2020/21:797 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:797 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Några valfrågor

Motion 2020/21:687 av Fredrik Lindahl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:687 av Fredrik Lindahl m.fl. SD Några valfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om medborgarskapets betydelse vid val och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett system med


Utskottsberedning: KU

Motion 2020/21:687 av Fredrik Lindahl m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:687 av Fredrik Lindahl m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se