Fredrik Lundh Sammeli (S)

Fredrik Lundh Sammeli (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 240
Titel Yrkesofficer
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864808
E-post fredrik.lundh.sammeli[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-02-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ordinarie 2012-05-02 – 2013-08-14
    • Ledig 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Ordinarie 2008-04-01 – 2011-11-22
    • Ledig 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-08-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2006-11-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-14 – 2022-09-26
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och ordförande 14-18. Ordförande justitieutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant ledamotsrådet 18-. Ledamot pensionsgruppen 14-.
  • Föräldrar

    Ebbe Lundh och Chatrine Lundh, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapsprogrammet, Piteå, slutår 96. Flygvapnets officershögskola, Halmstad, slutår 99.
  • Anställningar

    Officer, Norrbottens flygflottilj F 21 99-. Projektledare, nätverket 1 000 unga socialdemokrater 04-05.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens särskilda utredare Ett fönster av möjligheter - stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddad boende, (SOU2017:112). Ledamot, Föreningslagsutredningen och Namnlagsutredningen. Ledamot, Polisens insynsråd 18- och Migrationsverkets insynsråd 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 02-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, miljönämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Norrbotten 15-. Partistyrelseledamot, Socialdemokraterna 15-. Förtroendevald inom SSU 99-05. Ordförande, SSU Norrbotten 02-05. Förtroendevald inom Unga Örnar 95-16. Förbundsordförande, Unga Örnar Sverige 07-16. Styrelseledamot, Officersförbundet F21 01-03.
  • Bostadsort

    Luleå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ÖB:s besked till samtliga i Försvarsmakten om internationell arbetsskyldighet

Skriftlig fråga 2009/10:1023 av Lundh Sammeli, Fredrik (s)

den 10 september Fråga 2009/10:1023 ÖB:s besked till samtliga i Försvarsmakten om internationell arbetsskyldighet av Fredrik Lundh Sammeli s till försvarsminister Sten Tolgfors m Överbefälhavaren har under sommaren skickat ut ett brev till samtliga anställda i försvarsmakten där han skriver att han, som konsekvens

Inlämnad: 2010-09-10 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Vita käppen i trafiken

Skriftlig fråga 2009/10:1022 av Lundh Sammeli, Fredrik (s)

den 9 september Fråga 2009/10:1022 Vita käppen i trafiken av Fredrik Lundh Sammeli s till statsrådet Åsa Torstensson c Jag har vid ett par tillfällen denna mandatperiod frågat infrastrukturministern varför hon inte återkommer till riksdagen med ett skarpt lagförslag kring att jämställa vita käppen med polismanstecken

Inlämnad: 2010-09-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Handlingsplan om mäns våld mot kvinnor

Skriftlig fråga 2009/10:934 av Lundh Sammeli, Fredrik (s)

den 23 juni Fråga 2009/10:934 Handlingsplan om mäns våld mot kvinnor av Fredrik Lundh Sammeli s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Regeringen presenterade 2007 en handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer.

Inlämnad: 2010-06-23 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.