Fredrik Lundh Sammeli (S)

Fredrik Lundh Sammeli (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 240
Titel Yrkesofficer
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864808
E-post fredrik.lundh.sammeli[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-02-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ordinarie 2012-05-02 – 2013-08-14
    • Ledig 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Ordinarie 2008-04-01 – 2011-11-22
    • Ledig 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-08-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2006-11-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-14 – 2022-09-26
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och ordförande 14-18. Ordförande justitieutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant ledamotsrådet 18-. Ledamot pensionsgruppen 14-.
  • Föräldrar

    Ebbe Lundh och Chatrine Lundh, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapsprogrammet, Piteå, slutår 96. Flygvapnets officershögskola, Halmstad, slutår 99.
  • Anställningar

    Officer, Norrbottens flygflottilj F 21 99-. Projektledare, nätverket 1 000 unga socialdemokrater 04-05.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens särskilda utredare Ett fönster av möjligheter - stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddad boende, (SOU2017:112). Ledamot, Föreningslagsutredningen och Namnlagsutredningen. Ledamot, Polisens insynsråd 18- och Migrationsverkets insynsråd 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 02-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, miljönämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Norrbotten 15-. Partistyrelseledamot, Socialdemokraterna 15-. Förtroendevald inom SSU 99-05. Ordförande, SSU Norrbotten 02-05. Förtroendevald inom Unga Örnar 95-16. Förbundsordförande, Unga Örnar Sverige 07-16. Styrelseledamot, Officersförbundet F21 01-03.
  • Bostadsort

    Luleå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya utlänningslagen

Skriftlig fråga 2010/11:594 av Lundh Sammeli, Fredrik (S)

den 20 juni Fråga 2010/11:594 Nya utlänningslagen av Fredrik Lundh Sammeli S till statsrådet Tobias Billström M För ett år sedan ändrades utlänningslagen så att det skulle bli enklare för föräldrar med barn i Sverige att ansöka om och beviljas uppehållstillstånd på grund av familjeanknytning inifrån landet. Nu kommer

Inlämnad: 2011-06-20 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken S47001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa vårdnadsbidraget. Motivering Regeringen har i proposition


Utskottsberedning: 2011/12:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 139 kB)

Insatser för ökad patientsäkerhet

Skriftlig fråga 2010/11:540 av Lundh Sammeli, Fredrik (S)

den 20 maj Fråga 2010/11:540 Insatser för ökad patientsäkerhet av Fredrik Lundh Sammeli S till socialminister Göran Hägglund KD Patientsäkerhetsarbete måste ha högsta prioritet i hälso- och sjukvården. Den nya patientsäkerhetslagen från 2010 innebär att vårdgivarna får ett tydligt och utvidgat ansvar att utreda

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.