Fredrik Lundh Sammeli (S)

Fredrik Lundh Sammeli (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 240
Titel Yrkesofficer
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864808
E-post fredrik.lundh.sammeli[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-02-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ordinarie 2012-05-02 – 2013-08-14
    • Ledig 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Ordinarie 2008-04-01 – 2011-11-22
    • Ledig 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-08-19
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2006-11-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-14 – 2022-09-26
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och ordförande 14-18. Ordförande justitieutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10, miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant ledamotsrådet 18-. Ledamot pensionsgruppen 14-.
  • Föräldrar

    Ebbe Lundh och Chatrine Lundh, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapsprogrammet, Piteå, slutår 96. Flygvapnets officershögskola, Halmstad, slutår 99.
  • Anställningar

    Officer, Norrbottens flygflottilj F 21 99-. Projektledare, nätverket 1 000 unga socialdemokrater 04-05.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens särskilda utredare Ett fönster av möjligheter - stärkt barnrättsperspektiv för barn i skyddad boende, (SOU2017:112). Ledamot, Föreningslagsutredningen och Namnlagsutredningen. Ledamot, Polisens insynsråd 18- och Migrationsverkets insynsråd 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 02-. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, miljönämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Norrbotten 15-. Partistyrelseledamot, Socialdemokraterna 15-. Förtroendevald inom SSU 99-05. Ordförande, SSU Norrbotten 02-05. Förtroendevald inom Unga Örnar 95-16. Förbundsordförande, Unga Örnar Sverige 07-16. Styrelseledamot, Officersförbundet F21 01-03.
  • Bostadsort

    Luleå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Alla barns rätt till förskola

Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. S Alla barns rätt till förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga om inte alla barn ska ha rätt till förskola oavsett deras föräldrars situation och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Distansstudier och lärcentrum för utbildning i hela landet

Motion 2020/21:2376 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2376 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Distansstudier och lärcentrum för utbildning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en förstärkt politik för utbildning i hela landet genom distansstudier och lärcentrum och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2376 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2376 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. S En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att på sikt göra förskolan avgiftsfri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se