Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-03-22

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-03-22
    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-11 – 2019-07-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-03-22
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2019-02-13 – 2019-07-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-03-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-22
    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-18 och 19- (ersättare 190211-190701). Ledamot skatteutskottet 06-15 och 17-18, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-17. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 19- och skatteutskottet 19-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 19.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Minskning av andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning

Interpellation 2008/09:540 av Ringholm, Bosse (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:540 Minskning av andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning av Bosse Ringholm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Tidigare har andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning legat på omkring 70 procent. Nu sjunker den andelen hastigt som en följd

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Minskning av andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning

Arbetslöshetsförsäkringen

Interpellation 2008/09:204 av Björck, Patrik (s)

den 10 december Interpellation 2008/09:204 Arbetslöshetsförsäkringen av Patrik Björck s till finansminister Anders Borg m När regeringen tillträdde hösten 2006 drev man igenom en kraftig försämring av arbetslöshetsförsäkringen. Man gjorde det i ett forcerat tempo utan en normal beredning och under stark kritik

Inlämnad: 2008-12-10 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsförsäkringen

Nya vårdnadsregler

Motion 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. m Nya vårdnadsregler m1849 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gällande vårdnadsregler skyndsamt bör ses över. Motivering Idag växer fler barn än någonsin upp utan kontakt med sin


Utskottsberedning: 2008/09:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m) (doc, 56 kB) Motion 2008/09:C455 av Fredrik Schulte m.fl. (m) (pdf, 172 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.