Fredrik Stenberg (S)

Fredrik Stenberg (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Född år 1988

Aktuella uppdrag

    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-12-20 – 2020-08-09
    • Ersättare 2018-12-01 – 2019-01-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2019-12-20 – 2020-08-17
    • Extra suppleant 2018-12-01 – 2019-01-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-12-20 – 2020-08-17
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2019-12-20 – 2020-08-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19 (ersättare 181201-190101). Extra suppleant finansutskottet 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 juni 2020 Frågestund
Frågestund 7 maj 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:FiU25 1 april 2020 Statlig förvaltning och statistikfrågor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se