Frida Tånghag (V)

Frida Tånghag (V)

Tjänstgörande ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 158
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post frida.tanghag[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Tony Haddou
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2023-01-09 – 2023-05-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-09 – 2023-05-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-09 – 2023-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Situationen för utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden
Interpellationsdebatt 2022/23:60 av Sofia Amloh (S) 19 januari 2023 Situationen för utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden

Dokument:

Utredningen om medicinska åldersbedömningar

Skriftlig fråga 2022/23:264 av Frida Tånghag (V)

Fråga 2022/23:264 Utredningen om medicinska åldersbedömningar av Frida Tånghag V till Statsrådet Maria Malmer Stenergard M De metoder som används för att genomföra medicinska åldersbedömningar i asylprocessen har mött kraftig kritik under lång tid. Redan 2017 kom larm om brister i de metoder som används, och kritiken

Inlämnad: 2023-01-24 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:264 av Frida Tånghag (V) (pdf, 108 kB)

EBO-lagen

Skriftlig fråga 2022/23:263 av Frida Tånghag (V)

Fråga 2022/23:263 EBO-lagen av Frida Tånghag V till Statsrådet Maria Malmer Stenergard M I en intervju med Göteborgsposten publicerad den 16 januari 2023 säger statsrådet Maria Malmer Stenergard att Ebo leder till boendesegregation, sämre skolresultat, sämre möjligheter att försörja sig, större risker att hamna i kriminalitetI

Inlämnad: 2023-01-24 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Statsrådet Maria Malmer Stenergard (M)

Skriftlig fråga 2022/23:263 av Frida Tånghag (V) (pdf, 102 kB)

Situationen för utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden

Interpellation 2022/23:60 av Sofia Amloh (S)

Interpellation 2022/23:60 Situationen för utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden av Sofia Amloh S till Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson L Sedan 2014, då Stefan Löfven tillträdde som statsminister, arbetar över 450 000 fler på svensk arbetsmarknad. Sverige har det nästa högsta sysselsättningsgraden

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2023-01-19 Besvarare: Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L)

Interpellation 2022/23:60 av Sofia Amloh (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för utrikes födda kvinnor på arbetsmarknaden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.