Gabriel Romanus (FP)

Gabriel Romanus (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel pensionär
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-07 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:458 av Romanus, Gabriel (fp) 8 juni 2006 GATS-förhandlingarna
Interpellationsdebatt 2005/06:372 av von Sydow, Henrik (m) 8 juni 2006 De statliga bolagens opinionsbildning
Interpellationsdebatt 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp) 7 juni 2006 Illegal alkoholhantering
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

Möjligheten att sälja hembakta bullar

Skriftlig fråga 2005/06:2081 av Romanus, Gabriel (fp)

den 29 augusti Fråga 2005/06:2081 av Gabriel Romanus fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Möjligheten att sälja hembakta bullar Av Dagens Nyheter den 27 augusti framgår att ideella organisationer inte får sälja bullar som har bakats av medlemmarna i deras egna kök. Detta uppges bero på den nya livsmedelslag

Inlämnad: 2006-08-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Lägre priser på alkohol i statens kasinon

Skriftlig fråga 2005/06:820 av Romanus, Gabriel (fp)

den 19 januari Fråga 2005/06:820 av Gabriel Romanus fp till vice statsminister Bosse Ringholm s Lägre priser på alkohol i statens kasinon I dagens Expressen bekräftar chefen för statens kasinon, Casino Cosmopol, att bolaget använder sig av lockpriser på alkoholdrycker på måndagar för att öka spelandet. Uttalandet

Inlämnad: 2006-01-19 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

EG-rättens tillämpning

Skriftlig fråga 2004/05:1801 av Romanus, Gabriel (fp)

den 3 juni Fråga 2004/05:1801 av Gabriel Romanus fp till statsminister Göran Persson om EG-rättens tillämpning När EG-domstolen har kritiserat svensk lagstiftning eller tillämpningen av den, uppstår ofta ett oklart läge i det svenska samhället. En del även myndighetspersoner tolkar situationen så att den kritiserade

Inlämnad: 2005-06-03 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se