Gabriel Romanus (FP)

Gabriel Romanus (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel pensionär
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-07 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:458 av Romanus, Gabriel (fp) 8 juni 2006 GATS-förhandlingarna
Interpellationsdebatt 2005/06:372 av von Sydow, Henrik (m) 8 juni 2006 De statliga bolagens opinionsbildning
Interpellationsdebatt 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp) 7 juni 2006 Illegal alkoholhantering
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

Svenska Spel och socialt ansvar

Skriftlig fråga 2002/03:1272 av Romanus, Gabriel (fp)

den 1 augusti Fråga 2002/03:1272 av Gabriel Romanus fp till finansminister Bosse Ringholm om Svenska Spel och socialt ansvar Enligt dagens Aftonbladet bjuder det statliga kasinot Cosmopol storspelare på gratis drinkar. Cosmopols vd säger till tidningen att man bjuder ungefär var hundrade kund på gratis drink. Han talar

Inlämnad: 2003-08-01 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

gränsöverskridande betalningar i Norden

Skriftlig fråga 2002/03:991 av Romanus, Gabriel (fp)

den 23 maj Fråga 2002/03:991 av Gabriel Romanus fp till statsrådet Gunnar Lund om gränsöverskridande betalningar i Norden I den svenska regeringens program för ordförandeskapet i Nordiska Ministerrådet, Integration Norden, understryks det angelägna i att främja fortsatt integration mellan de nordiska länderna, inte

Inlämnad: 2003-05-23 Besvarare: Gunnar Lund (S)

effektivare lagstiftning i kampen mot narkotika

Interpellation 2002/03:405 av Magnusson, Cecilia (m)

den 12 maj Interpellation 2002/03:405 av Cecilia Magnusson m till justitieminister Thomas Bodström om effektivare lagstiftning i kampen mot narkotika Den svenska lagstiftningen kring narkotikaklassificering ger problem för rättsväsendets möjligheter att hindra och förebygga ytterligare utbredning av narkotikabruket

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: effektivare lagstiftning i kampen mot narkotika

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se