Gabriel Romanus (FP)

Gabriel Romanus (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel pensionär
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-07 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:458 av Romanus, Gabriel (fp) 8 juni 2006 GATS-förhandlingarna
Interpellationsdebatt 2005/06:372 av von Sydow, Henrik (m) 8 juni 2006 De statliga bolagens opinionsbildning
Interpellationsdebatt 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp) 7 juni 2006 Illegal alkoholhantering
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ser till att det i framtida avtal för svenskspråkiga kanaler i det markbundna digital-TV-nätet inkluderas ett förbud mot alkoholreklam,


Utskottsberedning: 2004/05:KU11 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m.

Motion 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m. Dokument


Utskottsberedning: 2004/05:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

förmånsbeskattning vid ideell verksamhet

Interpellation 2003/04:549 av Romanus, Gabriel (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:549 av Gabriel Romanus fp till finansminister Bosse Ringholm om förmånsbeskattning vid ideell verksamhet Många scoutledare och andra ungdomsledare som lägger ned många timmar i veckan på sina ungdomar får inte någon ersättning tvärtom tvingas de ofta i praktiken betala för att vara

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se