Gabriel Romanus (FP)

Gabriel Romanus (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel pensionär
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-07 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:458 av Romanus, Gabriel (fp) 8 juni 2006 GATS-förhandlingarna
Interpellationsdebatt 2005/06:372 av von Sydow, Henrik (m) 8 juni 2006 De statliga bolagens opinionsbildning
Interpellationsdebatt 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp) 7 juni 2006 Illegal alkoholhantering
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund

med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2004/05:U21 av Cecilia Wigström m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:U21 av Cecilia Wigström m.fl. fp med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utveckling av instrumenten för legitim inblandning gällande kränkningar av


Utskottsberedning: 2005/06:UU15 2005/06:UU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

EG-rättens tillämpning

Skriftlig fråga 2004/05:1801 av Romanus, Gabriel (fp)

den 3 juni Fråga 2004/05:1801 av Gabriel Romanus fp till statsminister Göran Persson om EG-rättens tillämpning När EG-domstolen har kritiserat svensk lagstiftning eller tillämpningen av den, uppstår ofta ett oklart läge i det svenska samhället. En del även myndighetspersoner tolkar situationen så att den kritiserade

Inlämnad: 2005-06-03 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

åldersgräns för att förebygga olyckor

Skriftlig fråga 2004/05:1796 av Romanus, Gabriel (fp)

den 3 juni Fråga 2004/05:1796 av Gabriel Romanus fp till statsrådet Morgan Johansson om åldersgräns för att förebygga olyckor Åter har en allvarlig olycka med hemmagjorda bomber inträffat. Två femtonåringar hade tillverkat en bomb som exploderade i förtid och skadade dem. Den ena pojkens ben sprängdes sönder. Den andra

Inlämnad: 2005-06-03 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se