Gabriel Romanus (FP)

Gabriel Romanus (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel pensionär
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-07 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Ledamot 2002-09-30 – 2003-02-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-23
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-29 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-01-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:276 av Romanus, Gabriel (fp) 8 februari 2005 regeringens tandvårdspolitik

Möjligheten att sälja hembakta bullar

Skriftlig fråga 2005/06:2081 av Romanus, Gabriel (fp)

den 29 augusti Fråga 2005/06:2081 av Gabriel Romanus fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Möjligheten att sälja hembakta bullar Av Dagens Nyheter den 27 augusti framgår att ideella organisationer inte får sälja bullar som har bakats av medlemmarna i deras egna kök. Detta uppges bero på den nya livsmedelslag

Inlämnad: 2006-08-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

GATS-förhandlingarna

Interpellation 2005/06:458 av Romanus, Gabriel (fp)

den 22 maj Interpellation 2005/06:458 av Gabriel Romanus fp till näringsminister Thomas Östros s GATS-förhandlingarna Trots en mycket svårgenomtränglig materia och en viss dimbildning har det framgått att EU som i GATS-förhandlingarna framför krav på hela unionens vägnar har krävt en liberalisering av distributionssektorn,

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Thomas Östros (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: GATS-förhandlingarna

Illegal alkoholhantering

Interpellation 2005/06:431 av Romanus, Gabriel (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:431 av Gabriel Romanus fp till statsrådet Morgan Johansson s Illegal alkoholhantering För ett år sedan antog riksdagen på regeringens förslag skärpt lagstiftning mot illegal alkoholhantering och ett program för förstärkta åtgärder för att få stopp på den olagliga alkoholförsäljningen.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Illegal alkoholhantering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se