Georg Andersson (S)

Georg Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-10-31
    • Ledig 1986-10-10 – 1988-10-03
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1986-10-09
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-31
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1995-10-31
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-31
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskningspolitik

Motion 1994/95:Ub731 av Georg Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub731 av Georg Andersson m.fl. s Forskningspolitik Svensk industri karakteriseras av att det finns ett antal mycket stora företag med väletablerade produkter men få medelstora och små företag och relativt få företag med helt nya produkter. Enstaka lysande undantag såsom Ericssons mobiltelefonsystem,


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förhållandena för assyrierna/syrianerna

Motion 1994/95:U630 av Berit Löfstedt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U630 av Berit Löfstedt m.fl. s Förhållandena för assyrierna/syrianerna En av världens äldsta kristna kulturer hotas av undergång. I sydöstra Turkiet bränns byar och de kristna mördas eller drivs bort. Detta pågår utan att omvärlden reagerar. Den kristna minoriteten har hamnat mittemellan


Utskottsberedning: -1994/95:UU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förtryck av författare i Iran

Motion 1994/95:U625 av Georg Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U625 av Georg Andersson m.fl. s Förtryck av författare i Iran Förtrycket i Iran har tvingat många på flykt. I Sverige finns för närvarande ca 60 000 iranier. De allra flesta av dessa har kommit på grund av de övergrepp som sker i deras hemland. En grupp som utsätts för förtrycket är författarna


Utskottsberedning: -1994/95:UU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se