Göran Lindell (C)

Göran Lindell (C)

Tjänstgörande ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 218
Titel Skogsbrukare
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post goran.lindell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Annie Lööf
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-12-13 – 2020-08-31
    • Ersättare 2015-09-11 – 2016-03-31
    • Statsrådsersättare 2011-09-30 – 2014-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-17
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2020-08-31
    • Suppleant 2015-09-24 – 2016-03-31
    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2020-08-31
    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2015-09-17 – 2016-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-06-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11-14, 15-16 och 19- (statsrådsersättare 110930-141003, ersättare 150911-160331 och 191213-). Suppleant arbetsmarknadsutskottet 11-14, trafikutskottet 11-14 och 15-16, konstitutionsutskottet 12-14 och skatteutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Ekonomutbildning, Linköpings högskola, 1970-talet.
  • Anställningar

    Eget jord- och skogsbruk. Kommunalråd, Vetlanda kommun 96-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseuppdrag, Länsförsäkringar.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgång till bredband i hela landet

Interpellation 2015/16:413 av Göran Lindell (C)

Interpellation 2015/16:413 Tillgång till bredband i hela landet av Göran Lindell C till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Många i vårt land saknar fortfarande bra bredbandsuppkoppling. I en geografiskt betydande del av landet finns inte tillräckliga marknadsekonomiska incitament för att klara utbyggnaden utan samhällets medverkan.

Inlämnad: 2016-02-16 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2015/16:413 av Göran Lindell (C) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgång till bredband i hela landet

Studiebidrag för personer med intellektuell funktionsnedsättning

Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C)

Motion till riksdagen 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell båda C Studiebidrag för personer med intellektuell funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning om att ta fram ett förslag till studiebidrag för studenter med intellektuell funktionsnedsättning,


Utskottsberedning: 2015/16:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1955 av Per Lodenius och Göran Lindell (båda C) (pdf, 63 kB)

Arktis

Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. C Arktis Sammanfattning Arktis är det område på jordklotet där klimatförändringarna sker som snabbast. Detta kan få förödande konsekvenser för regionen och för resten av världen. Den smälta isen skapar i ett mycket känsligt marint område nya förutsättningar


Utskottsberedning: 2015/16:UU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3019 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se