Göran Magnusson (S)

Göran Magnusson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel f.d. kommunalråd
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-10-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-21 – 1982-11-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1984-10-03 – 1985-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1986-10-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1984-10-02 – 1986-10-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Andre vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Vice ordförande 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-10-09 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-07-01 – 2001-03-21
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avgiftssystemet i kollektivtrafiken

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avgiftssystemet i kollektivtrafiken. Motivering Östra Mellansverige är en sammanhållen region med stark tillväxt. En tredjedel av Sveriges befolkning bor här, ca 3 miljoner. Här finns 25 högskolor med cirka 100 000


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Tågsträckan Tomteboda–Kallhäll

Motion 2005/06:T531 av Mariann Ytterberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fortsatt planering av tågsträckan TomtebodaKallhäll. Motivering Banverket har alldeles nyligen gjort en förstudie som gäller Mälarbanan och sträckan TomtebodaKallhäll. Av förstudien framgår att det, på Mälarbanan


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T531 av Mariann Ytterberg m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Tre vägobjekt i Västmanland

Motion 2005/06:T530 av Paavo Vallius m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av byggstarter för tre vägobjekt i Västmanland. Motivering I den nationella vägplan som regeringen fastställde 2004-02-19 prioriterade regeringen upp samtliga nedanstående tre vägprojekt genom Västmanlands


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T530 av Paavo Vallius m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se