Göte Wahlström (S)

Göte Wahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Drifttekniker
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

arbetsmarknadens parter och arbetsmiljön

Skriftlig fråga 1999/2000:868 av Wahlström, Göte (s)

den 27 april Fråga 1999/2000:868 av Göte Wahlström s till statsrådet Mona Sahlin om arbetsmarknadens parter och arbetsmiljön Svensk fackföreningsrörelse konstaterar, helt berättigat och med glädje, att regeringen i vårbudgeten satsar på sysselsättning och på kampen mot arbetslöshet. Ett område som är förknippat med

Inlämnad: 2000-04-27 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

RFV-sjukhus

Skriftlig fråga 1999/2000:407 av Wahlström, Göte (s)

den 20 december Fråga 1999/2000:407 av Göte Wahlström s till näringsminister Björn Rosengren om RFV-sjukhus Riksdagen har beslutat att inrätta försäkringsmedicinska centrum i Tranås och Nynäshamn och härigenom omvandla RFV:s sjukhus på orterna. För Tranås del innebar detta varsel om uppsägning för stora grupper av

Inlämnad: 1999-12-21 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

kunskap om arbetslivet

Skriftlig fråga 1999/2000:113 av Wahlström, Göte (s)

den 27 oktober Fråga 1999/2000:113 av Göte Wahlström s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om kunskap om arbetslivet I en undersökning bland gymnasieungdomar som tidningen Yrkesläraren gjort, framgår att 18 av 30 elever på tre olika gymnasieprogram jobbade svart under lediga stunder. Av undersökningen framgick också

Inlämnad: 1999-10-27 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.