Gudrun Brunegård (KD)

Gudrun Brunegård (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 91
Titel Leg. sjuksköterska/Distriktssköterska.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gudrun.brunegard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-01 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-04-01 – 2021-03-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Ledamot utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Carl-Åke Pettersson och postkassören Svea Pettersson, f. Andersson.
  • Utbildning

    Grundskola, Oskarshamn och Kalmar, slutår 73. Gymnasieskola, humanistisk linje, Kalmar 73-76. Högskoleexamen i engelska, fonetik och psykologi, Lunds universitet 78. Sjuksköterskeutbildning, Södra Sveriges Sjuksköterskehem, Lund 78-81. Medicinsk och kirurgisk sjukvård, Kopparbergs läns sjuksköterskeskola, Falun 82. Tropikmedicin/International Child Health 20 p, Uppsala universitet 90. Engelska 21-40 p, Hermods/Lunds universitet 93. Engelska 41-60 p, Högskolan i Växjö. Fil.kand.-examen 95. Distriktssköterskeutbildning med förskrivningsrätt för vissa läkemedel, Högskolan i Kalmar 97-98. Medicinsk etik, vetenskapsteori, omvårdnadskunskap, Högskolan i Kalmar. Fil. kand.-examen 00.
  • Anställningar

    Leg. sjuksköterska, Mora lasarett och Leksands sjukhem 81-83. Registered Nurse grade A, Nkinga Hospital, Tanzania 84-85. Leg. sjuksköterska, Mora lasarett 85-86. Skolsköterska, Vimmerby kommun 88-90. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhus, 88-90. Nursing Officer, Nkinga Nurses Training School, Tanzania 90-91. Matron in charge/Administrator in charge, Mchukwi Hospital, Tanzania, 91-93. Leg. sjuksköterska, Vimmerby sjukhem, Vimmerby kommun 93. Skolsköterska, Vimmerby kommun, 1993-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vimmerby 98- och 1:e vice ordförande 18-. Ledamot, kommunstyrelsen och arbetsutskottet 03-09. Ledamot, socialnämnden 98-02. Vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Vimmerby kommun 06-09. Ordförande, bildningsnämnden, Vimmerby kommun, 03-06. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 02-, ersättare 00-02. Ledamot, landstingsstyrelsen/regionstyrelsen och arbetsutskottet, Kalmar län 09-19. Ledamot, Vimmerby folkhögskolas styrelse 00-09. Ledamot, folkhälso- och miljöutskottet, Landstinget i Kalmar län 00-06. Vice ordförande, primärvårds- och folktandvårdsutskottet, Landstinget i Kalmar län 09-19. Ersättare, polisstyrelsen, Kalmar län 00-02. Ledamot, styrgrupp för KY-utbildning i entreprenörskap inom hotell och restaurang 03-09. Ersättare, SKL:s utbildningsberedning 07-10. Ledamot, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 10-15. Ersättare, SKL:s primärvårds- och äldreomsorgsberedning 15-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Kristdemokraterna Vimmerby 99-00, vice ordförande 00-02 och ordförande 02-. Ledamot, distriktsstyrelsen, Kristdemokraterna Kalmar län 01-. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:UU12 9 juni 2021 Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)
Interpellationsdebatt 2020/21:719 av Gudrun Brunegård (KD) 1 juni 2021 Älvdalska som språk
Debatt om förslag 2020/21:UU11 20 maj 2021 Riksrevisionens granskning av Sidas garantiverksamhet
Debatt om förslag 2020/21:UU16 29 april 2021 Afrika

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:209. Utökade möjligheter att använda tidiga förhör

Motion 2021/22:127 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:127 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:209. Utökade möjligheter att använda tidiga förhör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bevis som lämnats utom rätta ska få användas som bevis om det inte är uppenbart olämpligt

2021-09-22

Motion 2021/22:127 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:127 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 77 kB)

Sveriges avvägningar i samband med utredningarna av Dag Hammarskjölds död

Motion 2021/22:2 av Gudrun Brunegård (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:2 av Gudrun Brunegård KD Sveriges avvägningar i samband med utredningarna av Dag Hammarskjölds död Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utse en arbetsgrupp som källkritiskt granskar tillgängligt material för att klarlägga

2021-09-14

Motion 2021/22:2 av Gudrun Brunegård (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:2 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott

Motion 2020/21:4078 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4078 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tulltjänstemäns skyldighet att ingripa mot brott och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:JuU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4078 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4078 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se