Gudrun Norberg (FP)

Gudrun Norberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel fru
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-03
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-07-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1989-11-09 – 1994-10-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-02-07 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Ledamot 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1989-06-01 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker

Motion 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. (c, s, fp, v, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:So44 av Karin Israelsson m.fl. c, s, fp, kds, v med anledning av prop. 1993/94:136 Riktlinjer för ett nytt tillståndssystem för import, export, tillverkning och partihandel med alkoholdrycker Propositionen föreslår att alla alkoholmonopol utom detaljhandelsmonopolet skall upphöra och inordnas


Utskottsberedning: -------1993/94:SoU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Stödet till icke-statliga högskolor

Motion 1993/94:Ub719 av Rose-Marie Frebran m.fl. (kds, s, fp, c, nyd, m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub719 av Rose-Marie Frebran m.fl. kds, s, m, fp, c, nyd Stödet till icke-statliga högskolor Regeringen har beslutat ge tre teologiska icke-statliga högskoleutbildningar statligt stöd och rätt att utfärda högskoleexamen om 80 poäng. En av dessa institutioner är Örebro Missionsskola med


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ökad examination från högskolan

Motion 1993/94:Ub635 av Gudrun Norberg (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub635 av Gudrun Norberg fp Ökad examination från högskolan Sverige är i ett internationellt perspektiv ett högutbildat land. Så gott som samtliga elever läser vidare på gymnasium och en relativt stor andel börjar läsa på högskolor och universitet. Dock ligger Sverige dåligt till vad gäller


Utskottsberedning: -1993/94:SfU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se