Gudrun Nordborg (V)

Gudrun Nordborg (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 138
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gudrun.nordborg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-11-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:JuU26 11 maj 2022 Våldsbrott och brottsoffer
Debatt om förslag 2021/22:JuU17 27 april 2022 Ett särskilt brott för hedersförtryck
Debatt om förslag 2021/22:JuU25 21 april 2022 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att det högsta straffet för aggressionsbrottet ska vara 18 års fängelse. 1  Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

En fungerande färja till Holmön

Skriftlig fråga 2020/21:3152 av Gudrun Nordborg (V)

Fråga 2020/21:3152 En fungerande färja till Holmön av Gudrun Nordborg V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Färjeleden till Holmön anses vara den mest utmanande i Sverige. Ingen annan led går utomskärs. Den är också längst fem sjömil vilket motsvarar en landmil. Överfarten tar normalt 45 minuter. Vintertid råder

Inlämnad: 2021-06-09 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3152 av Gudrun Nordborg (V) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Behovet av ändrade regler 4.1 Migrationskommitténs direktiv 5 Begränsningslagen 6 En


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.