Gudrun Nordborg (V)

Gudrun Nordborg (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 138
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gudrun.nordborg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-11-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:JuU26 11 maj 2022 Våldsbrott och brottsoffer
Debatt om förslag 2021/22:JuU17 27 april 2022 Ett särskilt brott för hedersförtryck
Debatt om förslag 2021/22:JuU25 21 april 2022 Kriminalvårdsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande

Motion 2021/22:4754 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4754 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om att införa sanktioner mot

Inlämnad: 2022-05-30 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:SfU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4754 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4754 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2021/22:232 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna

Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:232 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:232 i den del som handlar om ett nytt centralt belöningssystem. 2  Inledning All

Inlämnad: 2022-05-03 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:KU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4703 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:4644 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.