Gulan Avci (L)

Gulan Avci (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 242
Titel Banktjänsteman.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865765
E-post gulan.avci[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2009-03-02 – 2009-09-02
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Statsrådsersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-03-05
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Extra suppleant 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2013-03-08 – 2013-08-14
    • Suppleant 2009-03-13 – 2009-09-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Extra suppleant 2013-02-15 – 2013-08-14
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09, 10, 13, 14 och 18- (statsrådsersättare 090302-090902, 100203-101004, 130215-130814 och 140929-141003). Vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Suppleant utbildningsutskottet 09, EU-nämnden 10 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 10, finansutskottet 18- och näringsutskottet 18-. Extra suppleant utrikesutskottet 13, arbetsmarknadsutskottet 13 och utbildningsutskottet 13.
  • Föräldrar

    Författaren Ziya Avci och vårdbiträdet Yildiz Avci.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmens gymnasium 93-97. High School, Wisconsin, USA 94-95.
  • Anställningar

    Integrationssamordnare, Folkpartiet liberalerna 03-06. Banktjänsteman 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 06-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kurdiska Ungdomsförbundet 97-99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag

Motion 2019/20:3637 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3637 av Tina Acketoft m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:168 En moderniserad radio- och tv-lag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en omförhandling av AV-direktivet med målet att avskaffa kravet på en viss kvot programinnehåll med europeiskt


Utskottsberedning: 2020/21:KU3

Motion 2019/20:3637 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3637 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3626 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3626 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skollagen när det gäller bestämmelser om


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3

Motion 2019/20:3626 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3626 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se