Gunilla Carlsson (S)

Gunilla Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 98
Titel Funktionär ABF.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865320
E-post gunilla.c.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2020-10-30
    • Vice ordförande 2018-10-10 – 2019-10-02
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2018-10-09
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot kulturutskottet 02-10 och 12, trafikutskottet 10-12 och finansutskottet 18-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10, socialutskottet 07-10, utbildningsutskottet 10-12 och trafikutskottet 18-. Ordförande kulturutskottet 12-14 och vice ordförande 14-18. Ledamot, krigsdelegationen 12-18, Nordiska rådets svenska delegation 18 och ordförande 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Curt Carlsson och vårdbiträdet Ulla Britt Carlsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 85.
  • Anställningar

    Affärsbiträde 85-95. Projektanställd 95-00. Enhetsledare, ABF 00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Arbetarrörelsens arkiv- och bibliotek och Statens ljud- och bildarkiv. Ledamot, Migrationsverket 05-07. Taltidningsnämnden 06-. Ledamot, Förvaltningsstiftelsen 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, stadsdelsnämnden, Hisings-Backa. Ledamot, skattenämnden, Hisingen 99-02. Ledamot, Liseberg AB 07-11. Ordförande, Liseberg AB 15-. Ledamot, Göteborgs hamn AB 11-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna Hisings-Backa 98-02. Ledamot, förtroenderådet, Socialdemokraterna i Göteborgs distrikt. Ledamot, Handels socialdemokratiska fackklubb i Göteborg. Ledamot, Föreningen Norden 03-05, ABF Göteborg, Folkteatern i Göteborg och Länsteatrarna i Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kulturarvslyftet

Interpellation 2011/12:405 av Carlsson i Hisings Backa, Gunilla (S)

den 1 juni Interpellation 2011/12:405 Kulturarvslyftet av Gunilla Carlsson i Hisings Backa S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Regeringen föreslår i budgetpropositionen en särskild insats Kulturarvslyftet som innebär att totalt 4 400 personer beräknas få en anställning med lönebidrag inom

Inlämnad: 2012-06-01 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kulturarvslyftet

Födande kvinnors rätt till lustgas

Interpellation 2011/12:374 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:374 Födande kvinnors rätt till lustgas av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD Kvinnor som föder har på papperet rätt till all smärtlindring som finns att få, men i praktiken kan enskilda sjukhus och landsting inskränka denna rätt. När det gäller naturliga smärtlindringsmetoder

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Födande kvinnors rätt till lustgas

Kvinnosjukdomen endometrios

Interpellation 2011/12:372 av Larsson, Hillevi (S)

den 23 maj Interpellation 2011/12:372 Kvinnosjukdomen endometrios av Hillevi Larsson S till socialminister Göran Hägglund KD I maj 2011 dog Emilia, 27, i sviterna av obehandlad endometrios, som orsakat kraftiga sammanväxningar i tarmarna, svår undernäring och blodförgiftning. Under nio månader sökte hon förgäves

Inlämnad: 2012-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnosjukdomen endometrios

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se